معرفی کشور دانمارک

اطلاعات کشور
  • دسته بندی: دانمارک
معرفی اجمالی کشور

دانمارک ( Kongeriget Denmark ) در شمال اروپا قرار دارد و جنوبی‌ترین کشور اسکاندیناوی به شمار می رود. تنها مرزی که دارد با کشور آلمان است. پلی دریایی به نام پل اورسوند، دانمارک را به سوئد متصل می‌کند. سرزمینی کم ارتفاع و فاقد کوهستان است و بلندترین نقطه طبیعی آن موله‌هوی (Møllehøj) نام دارد که ارتفاع آن از سطح دریا ۱۷۰ متراست.

جزئیات بیشتر در مورد کشور

پادشاهی دانمارک (  Kongeriget Denmark )

جغرافیا : کشوری است در شمال اروپا و جنوبی‌ترین کشور اسکاندیناوی.  تنها مرزی که دارد با کشور آلمان است. پلی دریایی به نام پل اورسوند، دانمارک را به سوئد متصل می‌کند. دانمارک سرزمینی کم ارتفاع و فاقد کوهستان است و بلندترین نقطه طبیعی آن موله‌هوی (Møllehøj) نام دارد که ارتفاع آن از سطح دریا ۱۷۰ متراست و بر روی هم از جلگه‌ای سرسبز و بسیار حاصلخیز و مراتع فراوان تشکیل یافته‌است . آب و هوای آن معتدل و مرطوب و پرباران است. دانمارک متشکل از شبه جزیره جاتلند و تعداد زیادی جزیره است که مهمترین آنها زیلند، فونن، لولند، فالستر و بورن هولم و همچنین صدها جزایر کوچک بوده و دارای بیش از ۷۵۰۰ کیلومتر خط ساحلی می باشد .

 سیاست : دانمارک یکی از قدیمی ترین حکومتهای پادشاهی جهان است که تاریخچه آن به حدود سال ۱۰۰۰ میلادی، عصر وایکینگها بر می گردد. جامعه دانمارک بر پایه تاسیس قانون اساسی دانمارک در سال ۱۸۴۹ قرار گرفته و نظام سیاسی آن کومت مشروطه سلطنتی با دموکراسی پارلمانی است . جزایر فارو و گرینلند بخشی از اتحاد مشترک پادشاهی دانمارک بوده، ولی خودمختار می‌باشند. یعنی مردم آن‌ها شهروند دانمارک محسوب شده و نمایندگان خود را برای «پارلمان دانمارک» انتخاب می‌کنند و علاوه بر آن مجامع دموکراتیک خود را دارند.پایتخت کشور دانمارک شهر زیبا کپنهاگ است وخاک اصلی دانمارک به پنج استان و ۹۸ شهرستان تقسیم شده‌است . کشور عضو سازمانهای بین المللی از جمله : سازمان ملل متحد ، اتحادیه اروپا ، پیمان شنگن ، ناتو و.. میباشد.

اقتصاد : بزرگترین بخش اقتصاد، تامین خدمات عمومی از جمله، آموزش، خدمات بهداشتی، مهد کودک، و غیره است که یا رایگان و یا با قیمت یارانه ای ارائه می شود. ازعواقب این بخش و سیستم درآمد و مزایای بالا ، سطح مالیات بر درآمد و مالیات بر ارزش افزوده بالاتر، در مقایسه با سیستم های بین المللی است. دانمارک دارای یک بخش پر رونق خصوصی است – که به عنوان جاذبه سرمایه گذاری خارجی رتبه بالایی دارد و دارای تراز تجاری مثبت است. بخش خصوصی شامل صنایع کشاورزی و غذایی، دارویی، تدارکات از جمله حمل و نقل، ماشین آلات، طراحی، انرژی (گاز، نفت و انرژی باد)  و به ویژه  دارای سابقه ای بارز و طولانی در تولید فناوری های سبز می باشد. کشور دانمارک از نظر کم بودن اختلاف درآمد مردم، در رتبه اول جهان قرار دارد. دانمارک از نظر درآمد سرانه در رتبه هفتم جهان قرار دارد و در بررسی‌های سالانه، مردم آن مکرراً به عنوان راضی‌ترین مردم جهان اعلام می‌شوند و همچنین در سال ۲۰۱۶ شرکت یونیورسام با انتشار شاخص سالانه شادی، کشور دانمارک را در رتبه نخست شادترین و راضی‌ترین نیروی کار در دنیا قرار داد. این کشور به عنوان کشوری با کمترین فساد اداری در جهان به‌شمار می‌آید. واحد پول این کشور کرون دانمارک (با شناسه DDK) است با اینکه این کشور در سال ۱۹۷۳ به اتحادیه اروپا پیوسته اما به منطقه یورو نپیوسته‌است .

اجتماع و فرهنگ : جمعیت این کشور ۵٫۵ میلیون نفر و زبان رسمی آن دانمارکی است درصد مردم پیرو کلیسای پروتستان لوتری هستند . برابری اجتماعی، میانه‌روی و وقت‌شناسی از جنبه‌های مهم روش زندگی دانمارکی است.[ دانمارک متشکل از جمعیتها است و در جهان ، دانمارک جزو کشورهایی است که بالاترین تعداد عضویت در انجمنها و جمعیتها را دارد. ۷۳٪ افراد دست کم عضو ۲ انجمن یا کلوپ هستند.فوتبال، پرطرفدارترین ورزش دانمارک است دوچرخه سواری نیز مورد علاقه اکثر مردم است.آشپزی دانمارکی عمدتاً شامل گوشت قرمز و ماهی است. با مصرف سرانه ۱۴۵٫۹ کیلوگرم گوشت در سال ۲۰۰۲، دانمارکی‌ها در آن سال گوشتخوارترین مردم جهان به‌شمار آمدند. ساندویچ‌های باز، معروف به عنوان اسموربرود (smørrebrød) را می‌توان غذای ویژه دانمارک به‌شمار آورد.

تحصیل : تحصیل در دانمارک رایگان و برای کودکان ۷ تا ۱۶ ساله (دوره ابتدایی و سیکل اول متوسطه) اجباری است. حدود ۹۰ درصد دانش آموزان ۷–۱۶ ساله در مدارس دولتی و ۱۰ درصد بقیه در مدارس خصوصی که تحت حمایت مالی دولت هستند، تحصیل می‌کنند. تا کلاس هفتم محتوای آموزش برای همه دانش آموزان یکسان است. اما دانش آموزان ممکن است در پایه‌های هشتم تا دهم در دروس ریاضی، انگلیسی، آلمانی فیزیک و شیمی، به کلاسهای با سطوح پایه و پیشرفته هدایت شوند. تحصیل در پایه دهم اختیاری است. دانش آموزان می‌توانند پس از گذراندن پایه نهم مدرسه را ترک کنند. پایه دهم با دو هدف آماده‌سازی دانش آموزان برای زندگی خارج از مدرسه و دادن دانش لازم برای تحصیل در دوره‌های بالاتر در نظر گرفته شده‌است. در تمام مدارس دانمارک، دانش آموزان به صورت طبیعی و بر اساس سن به کلاس بالاتر ارتقاء می‌یابند. در هفت سال اول تحصیل هیچگونه امتحانی وجود ندارد و هیچگونه نمره‌ای به دانش‌آموزان داده نمی‌شود. در پایه‌های هشتم تا دهم نمره در مقیاس ۱۰، ممکن است به دانش آموزان داده شود. در پایان کلاس نهم و در پایان کلاس دهم امتحان وجود دارد که در دروس مختلف به عمل می‌آید. دانش آموزان در شرکت یا عدم شرکت در این امتحانات آزادند و به هر حال نمره قبولی وجود ندارد .

از مهمترین مراکز آموزش عالی در دانمارک میتوان به دانشگاه کپنهاگ ( برترین دانشگاه منطقه اسکاندیناوی ) ، دانشگاه فنی دانمارک ، دانشگاه آرهوس (ملکه مارگارت دوم دانمارک در دهه 60 در رشته علوم سیاسی  این دانشگاه تحصیل میکرد.) ، دانشگاه آلبورگ اشاره نمود.

کلیدواژه خود را وارد کنید