آلمان

portfolio
portfolio
اطلاعات کشور
  • دسته بندی: آلمان
معرفی اجمالی کشور

آلمان ( Deutschland ) با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان، واقع در قاره اروپا، با مساحت تقریبی ۳۵۷۱۲۱۴۱ کیلومتر مربع و جمعیت تقریبی 82 میلیون نفر، پرجمعیت ترین کشور اروپاست.

جزئیات بیشتر در مورد کشور

جغرافیا : آلمان یکی از کشورهای اروپای غربی و مرکزی است که با کشورهای دانمارک، لهستان، جمهوری چک، اتریش، سوئیس، فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند مرز مشترک دارد. همچنین از جانب شمال، از طریق دریای شمال و دریای بالتیک به آب های آزاد دسترسی دارد.

این کشور به لحاظ ناهمواری های طبیعی بسیار متنوع است. جلگه های پست شمالی با سواحل سدبندی شده تا امتداد رشته کوههای آلپ در جنوب ، پوشش گیاهی گسترده و متنوع، دریاچه ها و رودهای کوچک و بزرگ، فضای طبیعی آلمان را بسیار متفاوت نموده است. تجربه ی بهاری زیبا ، تابستانی مطبوع، پاییزی دلنشین و زمستانی رویایی در این کشور به سبب وجود آب و هوای معتدل و بسیار مطبوع آلمان است.

سیاست : کشور آلمان با نام کامل جمهوری فدرال آلمان دارای ساختار سیاسی فدرال است ، مساحت ۳۵۷۱۲۱۴۱ کیلومتری آن به 16 ایالت مستقل تقسیم گردیده که این ایالات تا حد زیادی به صورت خودمختار اداره می شوند و در رأس حکومت مرکزی، رئیس جمهور و صدرأعظم قرار دارند .

امروزه آلمان به عنوان ثروتمندترین عضو اتحادیه اروپا و موتور اقتصادی حوزه پولی یورو نقش مهمی در این اتحادیه ایفا میکند. همچنین این کشور عضو پیمان شنگن، پیمان نظامی ناتو، گروه هشت و گروه پنج بعلاوه یک نیز میباشد.

شهر برلین یا برلن پایتخت کشور آلمان و بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر اتحادیه اروپاست . از دیگر شهرهای مهم آلمان میتوان به هامبورگ، فرانکفورت، مونیخ، هانوفر و… اشاره نمود.

اقتصاد : آلمان دارای اقتصاد توسعه یافته مبتنی بر بازار است. این کشور صاحب بزرگترین اقتصاد ملی اروپا ( 28% اقتصاد منطقه یورو ) و در رتبه چهارم بزرگترین تولید ناخالص داخلی در جهان قرار دارد .

صنعت آلمان در حوزه تولید خودرو، پوشاک، محصولات الکترونیکی، شیمیایی، داروسازی و… متمرکز است . ازجمله شناخته شده ترین برندهای ساخت آلمان میتوان گروه های خودروسازی مرسدس بنز، پورشه و BMW ، آدیداس در صنعت پوشاک و بسیاری نامهای آشنای دیگر را نام برد. با این حال تعداد شاغلان بخش خدمات دو برابر بخش تولیدی است. بانکداری از منابع مهم درآمد ارز خارجی است که بویژه در فرانکفورت فعال است. حدود دو سوم نمایشگاههای برتر تجاری جهان در آلمان در شهرهای هانوفر، لایپزیگ، کلن و فرانکفورت برگزار میشود.

فرهنگ و اجتماع : کشور آلمان با جمعیت 82 میلیون نفر، پرجمعیت ترین کشور اتحادیه اروپاست. جامعه آلمان تا حدود زیادی مهاجران خارجی را در خود ادغام نموده است. زبان رسمی این کشور زبان آلمانی است و دین اکثریت مردم مسیحیت است. فوتبال آلمان ( بوندس لیگا ) یکی از محبوبترین لیگ های جهان است.

این کشور مهاجر پذیر برای احترام متقابل و رعایت شئونات اجتماعی ارزش زیادی قایل است. در آلمان نیز مثل کشورهای اسکاندیناوی، فضای مطلوبی برای علاقمندان به دوچرخه سواری فراهم گردیده است.

تحصیلات : مسئولیت نظام آموزشی معمولا به عهده ایالتهاست. تحصیلات در این کشور برای سنین 6 – 15 سال اجباری است. کودکان 6 – 11 ساله جذب مدارس ابتدایی برای مدت 4 – 6 سال می شوند. دوره آموزش متوسطه نیز تا کلاس نهم اجباری است. حتی پناهندگان و مهاجران، ملزم به تبعیت از این قانون هستند و دولت برای رفع موانع آن تلاش زیادی نموده است.

سیستم رتبه بندی و نمره دهی آلمان از 1 – 6 است؛ یک به عنوان بهترین درجه و 6 به عنوان بدترین نمره در نظر گرفته میشود. دانش آموزان پس از طی دوران متوسطه و کالج ها می توانند در آزمون ورودی دانشگاهها شرکت کنند. تحصیل در دانشگاههای آلمانی زبان عموماً رایگان بوده و در بسیاری موارد بویژه در مقطع ارشد و دکتری برنامه های تحصیلی به زبان انگلیسی نیز در دسترس است. از معتبرترین دانشگاههای آلمان می توان به  دانشگاه برلین ، دانشگاه هومبولت، دانشگاه مونیخ، دانشگاه هایدلبرگ، دانشگاه بین المللی شیلر و… اشاره نمود.

 

کلیدواژه خود را وارد کنید