portfolio
portfolio
اطلاعات کشور
  • دسته بندی: هلند
معرفی اجمالی کشور

هلند ( Netherlands )، کشور کوچک از قلمرو پادشاهی هلند به مساحت تقریبی ۴۱٬۵۲۶ کیلومتر مربع و جمعیت بالغ بر 16 میلیون نفر، واقع در در شمال غربی اروپاست. کشوری بسیار کم ارتفاع و هموار که حدود 26% مساحت آن پایین تر از سطح دریاست، به همین جهت نیز لقب Netherlands به معنای سرزمین پست، به این کشور داده شده است.

جزئیات بیشتر در مورد کشور

جغرافیا: هلند، کشور کوچک از قلمرو پادشاهی هلند در شمال غربی اروپاست. کشوری بسیار کم ارتفاع و هموار که در حدود 26% مساحت آن پایین تر از سطح دریاست، به همین جهت نیز لقب Netherlands به معنای سرزمین پست، به این کشور داده شده است. بلندترین نقطه هلند تپه های جنوب شرقی با ارتفاع 321 متر است که اکثر این نواحی پست طی فعالیت انسانی برای استخراج ذغالسنگ و خشک کردن دریا و سد سازی شکل گرفته است.

هلند در همسایگی سه کشور مهم اروپایی؛ آلمان، بلرژیک و بریتانیا  قرار دارد. بندر روتردام، دومین شهر بزرگ هلند، بزرگترین بندر اروپایی به شمار می رود.

سیاست: نظام سیاسی هلند به صورت پادشاهی مشروطه است. اما مانند اکثر حکومتهای پادشاهی مشروطه، امروزه خاندان سلطنتی نقش چندانی در سیاست ندارد و بیشتر نمود سنتها و تاریخ و فرهنگ هلندی و وحدت ملی است و نخست وزیر، عالیترین مقام سیاسی محسوب میشود. این کشور یکی از پیشروترین کشورهای جهان از حیث آزادی های سیاسی و اجتماعی است.

هلند عضو قدیمی اتحادیه اروپا، پیمان شنگن و پیمان نظامی ناتو است و همراه با کشورهای بلژیک و لوکزامبورگ، بنلوکس را تشکیل می دهند.

پایتخت هلند شهر بسیار زیبای آمستردام است. اما در راستای سیاست تمرکز زدایی، بسیاری از سازمانها و ادارات دولتی در شهر لاهه یا شهرهای پیرامون آن استقرار یافته اند.

اقتصاد: هلند دارای یک سیستم اقتصادی مختلط شامل به رسمیت شناختن آزادیهای فردی در کسب و کار در عین برنامه ریزی های اقتصادی و مقررات دولتی دقیق است. این سیستم مختلط موفق در حال حاضر به عنوان ششمین اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا با متوسط درآمد بسیار بالاست و به عنوان یک کشور عضو اتحادیه اروپا واحد پول خود را به یورو تغییر داده است.

 هلند در پرورش و تجارت گل در جهان مقام اول را دارد. بیش از دو سوم تجارت گل جهان در اختیار این کشور است. علاوه بر پرورش گل، کشاورزی، دامپروری و ماهیگیری از دیگر بخشهای کلیدی نظام اقتصادی هلند است. تولید و صادرات مواد شیمیایی، نفت و ماشین آلات الکتریکی از دیگر بخشهای پویای اقتصاد این کشور محسوب می شود.

فرهنگ و اجتماع: کشور هلند حدود 16 ملیون نفر جمعیت دارد. زبان رسمی آن هلندی است اما اکثریت جامعه مسلط به یک زبان دیگر از جمله زبان انگلیسی هم هستند. در واقع زبان آموزی، یکی از علایق جامعه هلندی است. دین اکثریت مردم این کشور مسیحیت است.

مردمان بسیار مدرن که در موزه زندگی میکنند؛ این توصیف معروف و مقبولی از جامعه هلندی است بدین معنا که حفظ آداب و رسوم و سنتها و میراث گذشتگان در این کشور ارزش بسیاری دارد. حتی امروزه، این کشور را با آسیاب های بادی، کفش های چوبی، لاله هلندی، پنیر هلندی بیشتر میشناسیم تا مثلا شرکت رویال داچ شل.

دوچرخه سواری در هلند بیش از تفریح، یک عادت روزمره زندگی است.

تحصیلات: تحصیلات در نظام آموزشی هلند برای سنین 5 – 16 سال اجباری است. با این حال بسیاری از دانش آموزان، آموزش خود را از سن 4 سالگی آغاز می کنند. تحصیلات در هلند تقریبا رایگان و به زبان هلندی ارائه میشود. دوره تحصیلات ابتدایی 8 سال و بسته به نوع مدرسه، آموزش مقطع متوسطه نیز بین 4، 5 یا 6 سال طول می کشد.

طبق آمار مؤسسه رتبه بندی تایمز، 13 دانشگاه برتر هلند، در لیست دانشگاه هایی که رتبه ی زیر 200 را در سطح جهان دارند، قرارگرفته است. دانشگاه دلفت با رتبه 59، دانشگاه آمستردام با رتبه 63 و دانشگاه وافنینگن با رتبه 64 از اصلی ترین مراکز آموزش عالی هلند محسوب می شوند.

کلیدواژه خود را وارد کنید